Mądrością dziecka jest ufność
J. Twardowski

Zadania wychowawczo-opiekuńczo – dydaktyczne na rok szkolny 2021/2022:

1. Pogłębianie radzenia sobie z emocjami, stresem i czynnikami szkodliwymi dla zdrowia poprzez sztukę.
    2. Kształtowanie i utrwalanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno-zdrowotnych.

Sposoby realizacji:

I. Pogłębianie radzenia sobie z emocjami, stresem i czynnikami szkodliwymi dla zdrowia poprzez sztukę:

1. „Bon czy ton- savoir –vivre dla dzieci”- łamigłówki , ćwiczenia i wierszyki z zakresu dobrego wychowania.
  2. Bajanie na bezpiecznym dywanie-wprowadzanie elementów bajkoterapii i muzyki relaksacyjnej.
  3. „Tremometr naszych emocji”-gromadzenie przedmiotów do wyrażania swoich emocji (np. miś do przytulenia, pudełko do którego dzieci wkładają wykonane przez nie rysunki ilustrujące ich emocje lub nastrój ,piłeczki do rozładowania stresu).
  4. „Tydzień kolorów”- kolory emocji- cykl zajęć edukacyjnych (zajęcia plastyczne z arteterapii).
  5. Konkurs plastyczno-techniczny z rodzicami: „Jesienne drzewo”- wystawa prac w holu przedszkola.
  6. „Świąteczne inspiracje”- elementy prostego origami dla dzieci.

II. Kształtowanie i utrwalanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno-zdrowotnych:

1. „Kuźnia aktywności”- promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez zabawy ruchowe i tańce. Zorganizowanie w salach kącików sportowych( literatura, ciekawostki sportowe, gry, informacje o sportach, sportowcach itp.)
  2. „Olimpiada w Jarzynowie”- jesienny festyn (np. parada strojów; prezentacja grupowa lub indywidualna wierszy, piosenek, rymowanek, stanowisk sportowych).
  3. Przygotowanie scenariuszy i przeprowadzenie zajęć sportowych lub zabaw ruchowych różnymi metodami raz w miesiącu.
  4. Tor przeszkód na każdą porę roku – zorganizowanie w salach zajęć w salach przez każda grupę.
  5. „Zdrowe cukierki”- warsztaty dla dzieci.
  6. „Zdrowy styl życia”-cykl zajęć edukacyjnych oraz wykonanie sałatki, koreczków, deserów lub soków. Wykonanie pracy plastycznej:„Piramida zdrowia”.
  7. „Aktywny maj”-realizacja projektu pt. „Rowerowy maj”, propagowanie aktywności ruchowej.
  8. Ogólnopolski projekt edukacyjny: „Zdrowo i Sportowo”- cykl zajęć dotyczących rożnych aktywności.
  9. Czytanie bajek, opowiadań z literatury dla dzieci o tematyce sportowej. Nauka wierszyka, piosenki czy tańca z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i magicznego dywanu.
  10. Spotkanie ze sportowcem lub trenerem.<
  11. Grupowe zawody sportowe na salach z przedstawieniem zasad uczciwej rywalizacji fair play; filmik edukacyjny, pogadanka, praca plastyczna pt: „Moja ulubiona dyscyplina zimowa”.
  12. Spotkanie z trenerem Shovdown- trener osób niepełnosprawnych.
  13. „Cztery pory roku z logorytmiką”- przykładowe zabawy dla dzieci.
  14. Międzygrupowy turniej piłki nożnej dla starszaków.
  15. Międzygrupowy turniej rzutów do celu- dla grup młodszych.
  16. „Dzień pustej sali”- program wsparcia doraźnego organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania Covid -19; prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu – interpretacja własna.
  17. Międzynarodowy Dzień Sportu- graffiti grupowe pt:„Jak aktywnie spędzam czas z rodzicami?”
  18. „Sprintem do maratonu”- projekt: „Bliżej przedszkola”; uroczystość przedszkolna – zawody sportowe; wykonanie prac plastycznych pt: „Moja ulubiona dyscyplina sportowa-letnia”.
  19. Olimpiada Przedszkolaka – pokazy sportowe wewnątrz przedszkolna na Dzień Dziecka.